V Ruskem centru znanosti in kulture v Ljubljani je v torek, 11. aprila, potekala že 6. okrogla miza o dvojezičju med ruskimi priseljenci v Sloveniji. Dogodek je znova združil predavatelje, učitelje, pedagoge in vodje posameznih projektov. Okrogla miza želi spodbuditi uvajanje novih metod in prijemov pri poučevanju ruskega jezika za otroke priseljencev iz ruskojezičnega okolja.

Na začetnem predavanju nam je profesorica na Filozofski fakulteti v Ljubljani, Tatjana Komarova, pokazala, da se metode poučevanja ruskega jezika za tujce lahko uporablja tudi pri poučevanju otrok ruskih priseljencev, hkrati pa izpostavila razlike med načinoma poučevanja.

Dotaknili smo se tudi aktualne teme, čuječnosti učencev v šoli, ki nam jo je na malce drugačen način predstavil dr. Yuri Yatsko, sicer psiholog in doktor fizike.

Okrogla miza - pogled od daleč | Vesela dRuščina, Ruski center znanosti in kulture

Udeleženci pri razpravi

Pri poučevanju velikokrat pride tudi do psiholoških težav pri učencih, ki vplivajo na razumevanje in pomnjenje učne snovi. Področje nam je bolj podrobno osvetlila dr. Fayruza Ismagilova, ki je sicer gostujoča raziskovalka na Oddelku za psihologijo Univerze v Ljubljani.

Zelo veseli smo bili obiska psihologinje in družinske terapevtke Majde Mramor, ki je opredelila značilnosti slovenske šole, trenutne trende in morebitne spremembe v sistemu.

Drugi del okrogle mize pa je bil namenjen izmenjavi izkušenj na področju poučevanja otrok ruskih priseljencev. Tako sta učiteljici Irina Gnatenko in Olga Tsyganova razložili, kako določata doseženo raven znanja ob koncu leta, probleme, ki se pojavljajo pri domačih nalogah, pa sta podrobneje razložili Anna Gorbunova in Mariya Ushakova.

Praktični, drugi del okrogle mize, je zaključila Tatjana Komarova, ki je ugotavljala, kako izboljšati učinkovito prehajanje med posameznimi razredi. Izpostavila je, da je pri tem vsekakor treba upoštevati tudi starostne razlike med otroki in značilnosti slovenskega izobraževalnega sistema.

Nepričakovano pa smo na okrogli mizi dobili tudi prav poseben obisk. Pridružil se nam je namreč ruski kozmonavt Valerij Ivanovič Tokarev (na sliki 5. z leve v zgornji vrsti)

Okrogla miza poteka že vse od leta 2011. Organizator Zavod Vesela dRuščina jo organizira s pomočjo Ruskega centra znanosti in kulture.