Zadnji konec tedna smo obiskali edinstveno razstavo arhitekturnih maket srednjeveških gradov iz Evrope in Azije, ki je pred kratkim odprla vrata v Čatežu ob Savi. V ruščini nam jo je predstavil Taras Pazjak, ki je tudi lastnik razstave. Otroci so z velikim zanimanjem prisluhnili zgodbam o dvorcih in gradovih, primerjali kopije z originali in spoznavali osebnosti, ki so povezane s posameznimi znamenitimi gradovi.
20161126_122802Veliko pozornost je pritegnila zbirka kopij redkega srednjeveškega orožja – fante so predvsem zanimale španske muškete, ki so jih uporabljali mušketirji, ter meč flamberg, ki je nekaj stoletij nazaj veljal kot skorajda nepremagljivo orožje.

Učenci si bodo zagotovo zapomnili legende in mite o različnih gradovih. Tako jim bodo ostali v spominu prekrasen nemški grad Eltz, največji opečnati grad na svetu Malbork na Poljskem, palača Pena na portugalskem, največji budistični dvorec Potala, v katerem so živeli tibetanski vladarji ali pa nam najbližji Predjamski grad blizu Postojne. Gradovi so lepo zažareli v različnih svetlobah, še posebej je bil navdušujoč nočni pogled na gradove.

In kaj so o razstavi povedali učenci?

»Razstava mi je bila zelo všeč. Verjamem, da so makete gradov in scene viteških spopadov izdelovali kar dolgo«.
Maša

 

»Zelo zanimive so mi bile zgodbe o skrivnostih tibetanskega dvorca. Menihi so namreč nekaj mesecev meditirali in ustvarjali edinstvene slike, nato pa jih uničili v eni sekundi«.
Nadja

 

»Razstava mi je bila zelo všeč, še posebej mi je pomembno, da vsi gradovi še danes stojijo, v njih so velikokrat muzeji. Posebej so mi bili zanimivi gradovi iz Romunije, Kitajske, Tibeta, Nemčije, Rusije in Slovenije«.
Aleksandr

V Veseli dRuščini želimo, da bi otroci ruščino uporabljali tudi izven pouka. Šola namreč ni samo sedenje za šolskimi klopmi, marveč lahko vključuje tudi takšne zanimive ekskurzije. Za organizacijo izleta se zahvaljujemo Društvu Slovenija – Rusija, ki je pomagalo pri organizaciji projekta!