V Rusiji in drugod po svetu že vrsto let poteka tekmovanje Ruski medvedek (Русский медвежонок), ki preverja znanje otrok in mladostnikov na področju ruskega jezika. Prinaša zanimivo popestritev pri pouku, saj se tako vrstniki pomerijo v znanju svojega maternega jezika. Tekmovanje poteka na podoben način kot mednarodno matematično tekmovanje Kenguru, saj so naloge prilagojene za različne stopnje, tako da so primerne tako za odličnjake kot tudi za otroke, ki jim jeziki ne dišijo preveč.

Tekmovanje v Sloveniji poteka od leta 2013, ko smo v naši šoli dobili pooblastila za organizacijo na področju Slovenije. V 4 letih, kolikor poteka Ruski medvedek, se je število udeležencev kar potrojilo. Letos se ga je udeležilo več kot 60 učencev v treh slovenskih mestih: v Ljubljani, Mariboru in Kranju. Število se veča predvsem zaradi tega, ker je učencem tekmovanje všeč in se ga z veseljem udeležijo.

Učiteljica Gnatenko je poudarila: «Na tekmovanje se pripravljamo že prej, saj rešujemo naloge iz prejšnjih let. Učencem je bilo všeč, da so lahko odgovore obkrožali. Po tekmovanju so učenci doživeto razpravljali, kako so rešili posamezne naloge, najbolj težke pa so bile seveda tiste za 5 točk.».

Letos so na Ruskem medvedku prvič sodelovali tudi slovenski učenci, ki se ruščino učijo kot tuj jezik. Za njih je bila to zagotovo povsem nova izkušnja, saj takih nalog v učbenikih ni. Naloge sicer večinoma ustrezajo ravni C1 in ne B1, na kateri so večinoma slovenski učenci. Tako so bile nekatere naloge mogoče malce prezahtevne, saj so bili v nalogah tudi deležniki in deležja, marsikoga je motila tudi uporaba poševnega tiska. Kljub temu pa je bilo tekmovanje za vse udeležence zelo zanimiva izkušnja.

«Tekmovanje omogoča, da učenci in dijaki obogatijo svoj jezikovni zaklad in ruščino vidijo v drugačni luči. Opažamo, da so vsako leto boljši, vedno bolj pogosto izbirajo raven nalog za ruske šole,« je tekmovanje komentirala Julija Mesarič.

Za izvedbo tekmovanja se zahvaljujemo organizatorjem: Centru za izobraževanje nadarjenih otrok, organizacijama Slovo in Igra ter Inštitutu za lingvistiko Ruske državne humanistične univerze.